32 666 5555 Panel klienta

Internet Światłowodowy

Instalacja w technologi GPON / FTTH

Instalacja jest wykonywana przez wykwalifikowanych pracowników sieci. Usługa dotyczy wykonania instalacji światłowodowej do klienta od najpliższego punktu pasywnego (mufo-przełącznica).
Zakończenie sieci:  ETHERNET (RJ45)

Co znajdziemy w zestawie:

  • kabel światłowodowy 1J
  • końcówka światłowodowa ZTE F660 lub ZTE F601
  • gniazdo światłowodowe z adapterem SC-APC
  • Patchcord SC-APC 1m
  • kabel UTP kat 5e (max 10m)

Elementy opcjonalne:

  • koryta, rury PCV
  • dodatkowy osprzęt światłowodowy (wyceniany indywidualnie)
  • dodatkowy kabel UTP kat. 5e (wyceniany indywidualnie
  • urządzenie zwiększające zasięg WI_FI ACCESS POINT (UNIFI)

Elementy opcjonalne nie zawierają się w cenie instalacji.

O technologii GPON (Gigabit Pasiwe Optical Network) / FTTH (Fiber to the Home).

GPON działa w oparciu o Pasywną Sieć Optyczną (PON), w której sygnał jest przekazywany z koncentratora OLT (Optical Line Terminal) poprzez sieć pasywną ODN (Optical Distribution Network) do końcówek abonenckich ONT (Optical Network Terminal).

OLT (Optical Line Terminal) to koncentrator, do którego schodzą się włókna magistralne ze spliterów optycznych. Jednostka OLT posiada karty z portami GPON, obecnie stosuje się karty 8 i 16 portowe.

ONT (Optical Network Terminal) lub ONU (Optical Network Unit) - to zakończenie sieci - jednostka abonencka. Posiada wbudowany przetwornik optyczny, a także w zależności od modelu może mieć kilka portów GigabitEthernet, WiFi, porty RJ45 na potrzeby podłączenia telefonu.

ODN (Optical Distribution Network) - Optyczna sieć dystrybucyjna bazująca na kablach światłowodowych jednomodowych oraz spliterach.

Światłowód – przeźroczysta zamknięta struktura z włókna szklanego wykorzystywana do propagacji światła jako nośnika informacji. Do transmisji danych, zamiast prądu elektrycznego, wykorzystywana jest modulowana fala świetlna, której źródłem może być laser półprzewodnikowy lub dioda LED.

GPON wykorzystuje światłowód jednomodowy do transmisji dwukierunkowej dzięki multiplikacji z podziałem długości fal (WDM). Standard zdefiniował 3 długości fal:

Od ONT do OLT: 1310 nm (1260 nm do 1360 nm)
Od OLT do ONT: 1490 nm (1480 nm do 1500 nm)GPON wykorzystuje światłowód jednomodowy do transmisji dwukierunkowej dzięki multiplikacji z podziałem długości fal (WDM). Standard zdefiniował 3 długości fal:

Od ONT do OLT: 1310 nm (1260 nm do 1360 nm)
Od OLT do ONT: 1490 nm (1480 nm do 1500 nm)

Do rozdzielenia sygnału w sieci GPON na poszczególne segmenty sieci oraz do końcówek abonenckich służą splittery optyczne.

Splitter optyczny to urządzenie pasywne (bierne) czyli nie wymagające zasilania, które rozdziela moc sygnału optycznego światłowodowego niesionego po jednym włóknie wejściowym na dwa włókna wyjściowe lub więcej. Optyczna moc wejściowa zwykle dzielona jest równomiernie między dwoma włóknami wyjściowymi. Obecnie najczęściej są stosowane splittery 1/2, 1/8 oraz 1/16.

Sprawdź dostępność usług w Twojej okolicy

etth

Nie znalazłeś pakietu dla siebie?

Skontaktuj się z biurem obsługi